Vilniaus centre veikiančiame A. Landsbergienės darželyje – reto įžūlumo žemės užgrobimas: valdininkai bejėgiai
Alfa.lt
2019 11 18 14:34

Vilniaus centre, Gedimino prospekte, Austėjos Landsbergienės darželyje „Vaikystės sodas“ žemės trūkumas žaidimų aikštelei buvo išspręstas paprastai – kad užtektų vietos žaisti vaikams, tvora buvo atitverta valstybinė žemė. Apie nelegalią tvorą valdininkai žino jau kelerius metus, tačiau iki šiol su ja nesusitvarko, todėl užduotį pašalinti nelegalų statinį perdavė antstoliams.

Apie pačiame Vilniaus centre, kur žemė – aukso vertės, nelegaliai apsitvertą valstybinę žemę Alfa.lt rašė dar praėjusį birželį. Kaip paaiškėjo, per penkis mėnesius situacija, nepaisant valstybinių institucijų įsikišimo, visiškai nepakito – apsilankius prie prestižinio darželio teko išvysti, kad neteisėtai pastatyta tvora tebestovi, kaip stovėjusi.

Alfa.lt duomenimis, pastatą ir sklypą „Vaikystės sodui“ išnuomojo bendrovė „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“, kuriai vadovauja verslininkas Kazimieras Musteikis. Pastarajam verslininkui priklauso ne viena bendrovė, o jo reputacija vertintina prieštaringai – K. Musteikis sulaukė kritikos, kai jo bendrovė įstiklino Gedimino pr. esantį istorinį pastatą ir tokiu žingsniu papiktino architektus.

„Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ teisių į valstybinės žemės sklypą neturėjo, tačiau be skrupulų atsitvėrė valstybinę žemę ir įrengė vaikų žaidimų aikštelę. Redakcijos duomenimis, kai domėtis tvora ėmė Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), bendrovė išsinuomojo dalį žemės, tačiau tik dalį – tvora vis dar atitverta dalis valstybinės žemės.

Išsiaiškinti, ar valstybinė žemė buvo aptverta su „Vaikystės sodo“ žinia, nepavyko. Įdomu tai, kad keletą bendrovių valdantis K. Musteikis telefonu yra visiškai nepasiekiamas. Tačiau šalia darželio vykstantis žemės užgrobimas A. Landsbergienės bendrovei sąžinės nesužadino – vertingoje vietoje esančios patalpos iki šiol nuomojamos iš K. Musteikio bendrovės.

Dėl nelegalios tvoros į „Vaikystės sodą“ kreipėmės dar birželį, tačiau bendrovės komunikacijos vadovė Rita Meilūnaitė teigė, kad šia tem reikėtų kreiptis į pastato savininkus.

„Kiek man yra žinoma, tiek šita vieta, tiek visi mūsų „sodeliai“, kaip juos vadiname, yra nuomojamose patalpose. Neabejoju, kad ten ne mūsų dalis, o nuomotojo, tad reikėtų į juos kreiptis“, – sakė R. Meilūnaitė.

Pasitelks sunkiąją artileriją – antstolius

NŽT nelegalią tvorą Vilniaus centre aptiko 2017 m. liepą, o gautą informaciją perdavė Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI).

Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorė Lina Kuksėnaitė Alfa.lt vasarą buvo nurodžiusi, kad tvora, kuri, beje, pastatyta kultūrinio paveldo vietovėje, turėjo būti nugriauta iki praėjusio spalio.

„NŽT Vilniaus skyrius informavo inspekciją, kad 2018 m. spalio 2 d. atliko žemės sklypo, esančio Gedimino pr. 34, Vilniuje, pakartotinę žemės sklypo žemės naudojimo kontrolę ir surašė žemės naudojimo patikrinimo aktą, kuriame nustatyta, kad 2017 m. liepos 25 d. žemės patikrinimo akte nustatyti pažeidimai nepašalinti.

Inspekcijos Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas (toliau – Departamentas) atlikęs patikrinimą 2019-03-26 surašė statytojui UAB „Vilniaus Žalgirio dengtas plaukimo baseinas“ savavališkos statybos aktą dėl savavališkai, neturint statybą leidžiančio dokumento, žemės sklype Gedimino pr. 34, Vilniuje, kuris yra kultūros paveldo vietovėje – Vilniaus miesto istorinėje dalyje, vad. Naujamiesčiu (unikalus kultūros paveldo registro Nr. 33653) ir Vilniaus senojo miesto ir priemiesčių archeologinėje vietovėje (unikalus kultūros paveldo registro Nr. 25504), neteisėtai pastatytos kitos paskirties inžinerinio statinio – tvoros (aptverta vaikų žaidimo aikštelė).

Nurodymas nugriauti iki 2019-09-26“, – teigė VTPSI.

Tačiau Alfa.lt žurnalistams apsilankius prie „Vaikystės sodo“ paaiškėjo, kad nelegalią tvorą pastatę verslininkai – itin įžūlūs, statybų inspekcijos nurodymai jiems – nė motais. Terminas nugriauti tvorą baigėsi rugsėjo gale, o lapkričiui įsibėgėjus ji stovi, kaip stovėjusi.

VTPSI atstovė Ieva Liutkutė informavo, kad situacija inspekcijai žinoma, mat spalio pradžioje buvo patikrinta, ar neteisėta tvora pašalinta. Kadangi žemės užgrobėjai į VTPSI raginimus nereaguoja, valdininkai estafetę ruošiasi perduoti antstoliams, kurie turės tvorą pašalinti priverstinai.

„Kaip ir minėta, statytojui buvo duotas terminas nugriauti savavališkai pastatytą tvorą iki šių metų rugsėjo 26 d. Departamentas privalomojo nurodymo įvykdymą patikrino spalio 2 d., patikrinimo akte fiksuota, kad PNSSA-00-191002-00043 yra neįvykdytas.

Atsižvelgiant į tai, kad statytojas geranoriškai per PN nustatytą terminą pažeidimų nepašalino, o privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius yra vykdomasis dokumentas – vykdomas Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka Departamentas vadovaudamasis Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo nuostatomis rengia dokumentus perduoti priverstinai vykdyti antstoliui“, – rašoma VTPSI atsakyme.

Rubrika po straipsniu